Kontaktirajte nas + (385) 91 950 1655

IGRA ZA SVE

Klubovi ZRSa:

01. HRVATSKI AKADEMSKI KLUB MLADOST
02. RAGBI KLUB ZAGREB
03. RAGBI KLUB “LOKOMOTIVA”
04. AKADEMSKI RUGBY KLUB ZRINSKI
05. HRVATSKI ŽENSKI AKADEMSKI KLUB MLADOST 
06. ŽENSKI RAGBI KLUB ZAGREB
07. RAGBI KLUB RUDEŠ
08. RAGBI KLUB “ZVRK“
09. VETERANSKI RAGBI KLUB MLADOST

Natjecanja i selekcije grada:

Otvoreno Prvenstvo grada Zagreba
Otvoreni Kup Grada Zagreba
Selekcija Grada Zagreba
Selekcija Sveučilišta u Zagrebu
Regionalna ragbi liga
PH za sve kategorije (regionalni dio)
Kup Hrvatske za sve kategorije (regionalni dio)

Osnove ragbija:

Ragbi (izvorno rugby) podrazumijeva sve sportove koji su oblik nogometa, a razvili su se u školi Rugby u Engleskoj. Pod pojmom rugby danas se podrazumijevaju samo Rugby union i Rugby league. Uveden je na OI 2016. godine (sedmica). Najveća razlika, osim u broju igrača na terenu koji je u unionu petnaest, a leagueu trinaest, uključuje igru poslije obaranja nad protivničkim igračem. Ragbi je iznimno zabavan sport kojeg igraju oni koji se vole dobro oznojiti, ponekad zamazati blatom i nemaju ništa protiv nekoliko modrica nakon treninga. Ragbi je momčadska športska igra, između momčadi s po 15 ili 7 igrača na travnatom igralištu.

Igra se s ovalnom loptom koju je zabranjeno rukama dodavati prema naprijed, dok je napucavanje lopte nogom dozvoljeno u smjeru protivničkih vrata. Bodovi se osvajaju polaganjem (try) u prostor iza protivničkih vrata predviđen za to te vrijedi 5 bodova ili postizanjem zgoditka na način da lopta napucana nogom prođe između dvije stative i iznad grede te padne na tlo iza gola koji je za to predviđen. Postoje tri načina: pretvaranjem (conversation), drop goal ili iz kaznenog udarca (penalty goal).

”Drop goal” je način na koji se pogodak postiže tokom aktivne igre tako da lopta dotakne tlo neposredno nakon ispuštanja iz ruku i neposredno prije udarca nogom te vrijedi tri boda. ”Conversion” ili pretvaranje dodjeljuje se nakon uspješnog polaganja. Pretvaranje se može iskoristiti ”drop kickom” ili uz pomoć stalka za loptu pomoću kojeg lopta stoji okomito na tlo. Pretvaranje vrijedi dva boda. ”Penalty goal” ili kazneni zgoditak je kad se lopta uputi prema protivničkom golu sa zemlje ili ”drop kickom” nakon što je protivnik skrivio prekršaj. Kazneni zgoditak vrijedi 3 boda.

Ekipa je podijeljena na igrače skupa i igrače linije. Igrači skupa su: lijevi i desni stup, sidraš, lijevi i desni drugog reda skupa, lijevo i desno krilo skupa i zatvarač. Igrači linije su spojka, otvarač, prvi centar, drugi centar, lijevo i desno krilo i branič.

Utakmica traje 2 x 40 minuta, a može se produžiti sudačkom odlukom zbog eventualnih ukazivanja pomoći ozlijeđenim igračima. Utakmicu sudi glavni sudac uz pomoć dva linijska suca. Sudac igraču dodjeljuje žuti karton za manje prekršaje, a igrač napušta igru na deset minuta. Crveni karton dodjeljuje se igraču za teži prekršaj ili kao drugi žuti karton, a igrač se isključuje iz igre.

Ragbi 15

Osnovna verzija ragbija se igra s 15 igrača u svakoj ekipi. To je verzija koju igraju reprezentacije na Svjetskom kupu u ragbiju koji se održava svake 4 godine. Osobine ragbija 15 koje ga čine različitim od drugih verzija ragbija su naravno broj igrača u svakoj ekipi (15), način na koji ekipe pokušavaju doći u posjed lopte, te pravila koja se odnose na fizički kontakt.

Ragbi 7

Ragbi 7 ili ”sedmica” je oblik ragbija koji je dobio ime po broju igrača u svakoj ekipi (7) i duljini poluvremena (7 minuta). Igra je kao stvorena za brze igrače, a igra se na ragbi terenu pune veličine. Ako želite isprobati svoje sprinterske sposobnosti nasuprot jednih od općenito najspremnijih sportaša koji postoje, ragbi 7 bi mogao biti idealan sport za vas. U ovoj verziji ragbi se igra na Olimpijskim igrama, te na turnirima Svjetske serije.

Tag/Touch rugby 

Ako vam se sviđa ideja igranja ragbija ali niste baš oduševljeni da vas obaraju punom snagom, ovdje nećete izgubiti ničije poštovanje. Tag ragbi je verzija ragbija u kojoj skidanje zastavice sa pojasa protivnika služi umjesto obaranja, dok u Touch ragbiju hvatanje protivnika s dvije ruke zamjenjuje obaranje. Ove verzije nude zabavne prilike za ostati uključen u ragbi, ostati u formi i steći nove prijatelje i idealan je za mlađe uzraste. Mnogi zagrebački klubovi redovito igraju tag/touch ragbi tijekom ljetnih mjeseci.

Od jeseni 2015. odabrane škole na zagrebačkom području nude Get into rugby program kao izvannastavnu aktivnost koja se odvija u dvorani osnovne škole u terminu dok su djeca u školi. Get into rugby ima za cilj naučiti učenike osnovama dodavanja, hvatanja, trčanja s loptom, te igre nogom. Obaranje nije dozvoljeno. Umjesto obaranja, igrači imaju zastavice sa pojasa koje protivnički igrači nastoje skinuti kako bi zaustavili nosača lopte. Da biste našli školu koja nudi program ragbija kao izvannastavnu aktivnost, ili pokrenuli takav program u školi vašeg djeteta kontaktirajte tajnika ZRS na ragbi@zgsport.hr ili putem telefona.

Oprema:

Tradicionalna oprema za rugby union sastoji se od majice s ovratnikom (koja je i danas popularna u modi i često se naziva rugby majicom), kratkih hlača, dugih čarapa (štucni) i kopački. Dozvoljena je i skromna zaštita glave, ramena i ključne kosti. Takva dodatna oprema mora imati odobrenje i zadovoljiti sve standarde i odredbe organizacije World rugby. Igrači koriste i štitnik za zube. Primjer klasične oprema igrača ragbija:

Majica i hlače:

Majice za ragbi lagane su, udobne i čvrste, te moraju podnijeti mnogo povlačenja bez oštećenja. Za izradu modernih majica koriste se lagana, vodootporna, sintetička vlakna. Napadači imaju posebne majice za koje ih njihovi suigrači mogu primiti. Na stražnjem dijelu majice najčešće se nalazi broj igrača i ponekad prezime igrača iznad ili ispod toga broja. Grb kluba tradicionalno je otisnut postrance na gornjem dijelu prsa. Logo i imena sponzora također su otisnuti na majici. Većina klubova koriste domaće i gostujuće dresove, koji su različitih boja. Hlače su tradicionalno izrađene od pamuka i dizajnirane tako da izdrže sve zahvate i udarce koje im nanose protivnici. Napadači u drugoj liniji sada koriste posebne hlače koje imaju dodatni dio koji omogućuje njihovim suigračima da ih podignu tijekom line-outa.

Kopačke:

Dvije su vrste kopački; one s osam i one sa šest čepova. Kopačke s osam čepova najviše koriste napadači u prvoj liniji, a pomažu im dajući im dodatni kontakt s podlogom prilikom skupa. Kopačke sa šest čepova uglavnom koriste braniči, što im pruža više pokretljivosti i mogućnost bržega napredovanja prema protivničkim vratima. U zadnje vrijeme među braničima postaju popularne kopačke s plastičnim čepovima, baš kakve se koriste u nogometu.

Zaštita tijela

Zaštitna majica poglavito štiti ramena i ključnu kost, no pokriva i gornji dio ruke i prsa. Bilo koja zaštitna oprema mora biti odobrena od strane IRB-a. Postoje i rukavice koje ne pokrivaju prste, a služe za bolju kontrolu i primanje lopte. Teška plastika i metali strogo su zabranjeni u ragbiju, kao i bilo koja dodatna oprema koja može prouzročiti ozljedu tijekom igre (iznimka su čepovi na kopačkama, izrađeni od metala ili tvrde plastike).

Štitnik za glavu:

Štitnik za glavu (poznat i kao scrum cap) najčešće je napravljen od lagane plastike koja apsorbira udarac, ponajviše u skupu. Štitnik za glavu postaje popularan zbog brojnih ozljeda i krvarenja koje nastaju udarcem čepova kopački u nezaštićenu glavu, najčešće prilikom borbe za loptu nakon što je igrač koji je nosio loptu srušen (rucking).

Štitnik za zube:

Jedan od prijeko potrebnih dijelova sigurnosne opreme u ragbiju je štitnik za zube koji štiti zube i desni, te ublažava štetu koju trpe čeljusti. Najbolje štitnike za zube izrađuju zubari. Nakon što se uzme otisak zubi, štitnik se postavi unutar toga otiska što omogućuje tijesno prianjanje uz zube i uokolo usta. Dostupni su i masovno izrađeni štitnici, a otisak zubi može uzeti svatko uz pomoć vruće vode.

Status i kulturni utjecaj:

Rugby union, do 1995. godine isključivo amaterski sport, danas se profesionalno igra diljem svijeta, a njime dominira deset reprezentacija (poredane abecednim redom): Argentina, Australija, Engleska, Francuska, Irska, Italija, Južnoafrička Republika, Novi Zeland, Škotska i Wales. Union se igra na profesionalnoj razini u svakoj od ovih država, a status nacionalnoga sporta ima na Novom Zelandu i Fijiju. U Ujedinjenom Kraljevstvu postoji izreka da “nogomet igra gospoda, a gledaju huligani dok rugby (union) igraju huligani, a gleda gospoda”. Za razliku od situacije u Engleskoj, union ima više poklonika među srednjom klasom u Walesu, Cornwallu, Škotskoj, južnoj Francuskoj i otočnim državama u Tihom Oceanu. Zbog prirode same igre koja omogućava gotovo neograničeni tjelesni kontakt između igrača bez ili s vrlo malo zaštite, najstrože se kažnjava nesportsko ponašanje. Iz toga razloga, suci se strogo drže svih pravila. Navijači i ljudi vezani za rugby nazivaju se ponekad treizistes stvorivši tako izvedenicu iz francuskog jezika koja označava sam naziv sporta (jeu a treize). Osim u samoj Francuskoj i državama gdje je francuski službeni jezik, taj naziv se udomaćio i u državama gdje se koristi i engleski kao službeni jezik. Na Novom Zelandu, igranje bilo koje vrste rugbyja (najčešće je to union), znači potvrđivanje muškosti i hrabrosti, ne samo za starosjedilački narod Maora, već i za bijele doseljenike, što se najbolje očituje u haki, ratnom plesu kojega All Blacks plešu prije početka svake imalo važnije utakmice. Kada se u Hrvatskoj spomene ragbi, gotovo uvijek se odnosi na union, jer to je oblik ragbija u kojemu su hrvatski klubovi postigli najbolje rezultate, pogotovo splitska Nada uključujući, uz brojne domaće titule, i nekoliko europskih naslova. Usprkos tomu, hrvatski ragbi tek polagano izlazi iz amaterizma.